Cyberpunk po rosyjsku

Cyberpunk z automatu kojarzy się z “Łowcą Androidów” oraz z miastami pełnymi majestatycznych wieżowców. Co by się stało, gdyby połączyć cyberpunkowe motto “high tech, low life” z klimatem… śnieżnych pustkowi Rosji? Odpowiedź jest prosta: zakręcony “Sybirpunk” autorstwa Michała Gołkowskiego!

Trudne Sprawy

Sasza Hudovec_74 zwany na dzielnicy Chudym jest gościem od załatwiania trudnych spraw. Odzyskiwanie długów, zastraszanie i szantażowanie bogaczy oraz kradzieże to dla niego chleb powszedni. Wszystko bierze jednak w łeb, gdy przyjęte przez niego zlecenie okazuje się być sprytnie zastawioną pułapką. A że NeoSybirsk nie wybacza, jak przystało na miasto pełne spragnionej, rosyjskiej biedoty, Chudy musi teraz podjąć trudną grę i przetrwać w mieście, w którym powietrze pełne jest trujących, industrialnych oparów, a wzmacniani cybernetycznie żołnierze specnazu czyhają na życia zarówno bandytów, jak i uczciwych obywateli. NeoSybirsk to prawdziwe lodowe piekło, w którym przetrwają tylko najlepsi, najprzebieglejsi i najbardziej niemoralni mieszkańcy!

Rosja przyszłości

Sybirpunk“, jak przystało na dobry cyberpunk, umieszczony jest w realiach Rosji przyszłości. Autor powieści połączył tutaj typowe dla gatunku tematy – wielkie miasta, dzielnice biedoty oraz cybernetyczne wszczepy – z stereotypowym klimatem wiejskiej Rosji. I tak w NeoSybirsku na ulicach czają się dresiarze z niebezpiecznymi augmentacjami, a woda staje się towarem luksusowym, za którego butelkę można zostać zabitym w ciemnym zaułku. Połączenie cyberpunku i rosyjskich klimatów jest unikatowe – dotychczas większość utworów z tego gatunku rozgrywało się w megamiastach Ameryki lub Europy Zachodniej. Dzięki takiej zmianie “Sybirpunk” jest obowiązkową lekturą dla każdego fana gatunku!

Tania wódka i tanie papierosy

W wiarygodnym odwzorowaniu rosyjskiego klimatu pomogło autorowi jest literackie doświadczenie. Michał Gołkowski przetłumaczył na język polski znaną i lubianą przez fanów postapokaliptyczną serię S.T.A.L.K.E.R., zresztą sam również napisał kilka powieści z tego uniwersum. To, że rosyjskie klimaty nie są dla niego obce, udowodnił m.in. w “Sztywnym”, który okazał się być hitem wydawniczym wśród rosyjskich miłośników S.T.A.L.K.E.R.A. “Sybirpunk” ma szansę powtórzyć ten sukces, a także dzięki nietypowym realiom stać się bestsellerem na polskim rynku. Jeżeli uwielbiasz rosyjskie klimaty, a na “Łowcę androidów” znasz na pamięć, “Sybirkpunk” to dla ciebie pozycja idealna!

Flowers obraz autorstwa freepik - www.freepik.com